Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data/www/21401/poznej-sve-zdravi_cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data/www/21401/poznej-sve-zdravi_cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Slunečnicové semínko – Poznej své zdraví
Poznej své zdraví

Slunečnicové semínko

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším, nejkoncentrovanějším rostlinným potravinám.

Vitamín E, kterého mají slunečnicová semínka velké množství, je silným antioxidantem, jenž 1235027.largezabraňuje degeneraci cév. Upravuje i přilnavost krevních destiček, což snižuje riziko tvorby krevních sraženin a vzniku infarktu myokardu. Vitamin E plyne lidským tělem a hledá volné radikály, aby je vyřadil z provozu. Takto napomáhá chránit molekuly obsahující tuk před poškozením a předčasným stárnutím. Vitamin E zabezpečuje naše tělo také před záněty, je účinným bojovníkem proti artritidě, cukrovce, silný protirakovinný účinek.

Slunečnicové semínka jsou tak vysoce prospěšná v ochraně kardiovaskulárního systému, neboť zabraňují volných radikálům poškozovat cholesterol. Lidé s vysokým příjmem vitaminu E jsou vystaveni daleko menšímu riziku infarktu, než lidé s nízkým příjmem vitaminu E.

Čtvrtina hrníčku slunečnicových semen obsahuje přes devadesát procent denní dávky vitaminu E.

Slunečnicová semínka také obsahují velké množství draslíku, který hraje naprosto zásadní roli v lidském organismu, neboť vyvažuje účinky sodíku. Draslík reguluje tlak uvnitř buněk, zatímco sodík reguluje tlak mimo buněk. Rovnováha mezi sodíkem a draslíkem v těle je životně důležitá pro udržování života a tělo investuje do udržování přeměřené koncepce sodíku a draslíku velké množství energie. Přísná kontrola membránového potenciálu je zásadní pro srdeční činnost, přenos nervových impulzů v něm a pro kontrakcí svalů. Tato životně důležitá snaha lidského těla o udržení rovnováhy mezi sodíkem a draslíkem je důvod, proč únava a vyčerpání je tím nejvíce zřetelným příznakem nedostatku draslíku. Srdeční arytmie také může upozornit na potřebu zvýšit příjem draslíku.

Čtvrtina hrníčku slunečnicových semen se také rovná třiceti procentům doporučené denní dávky selenu ve formě, která se v porovnání s běžným potravinovým doplňkem daleko lépe absorbuje v lidském těle. Selen se také ukázal jako účinná ochrana před rakovinou díky schopnosti vyvolávat opravné procesy DNA a podporovat syntézu v poškozených buňkách.

slanchogled_pecheneZabraňuje také rozrůstání rakovinotvorných buněk a vyvolává jejich odumírání. Selen je začleněn v aktivním místě mnoha látek lidského těla, např. glutathion peroxidázy. To je jeden z nejúčinnějších antioxidačních enzymů a důležitý bojovník s rakovinou, jenž se přirozeně nachází v lidském těle. Pokud je hladina glutathion peroxidázy v těle příliš nízká, toxické molekuly pak nemohou být zneškodněny a mají tak možnost dělat spoušť v lidském těle – především poškozovat molekuly DNA a tak podporovat vznik rakoviny.

Čtvrtina hrníčku slunečnicových semen je bohatým zdrojem manganu, obsahuje třicet sedm granolabars-37procent denní dávky. Mangan je prvek nezbytný k aktivaci enzymů, bez kterých by klíčové živiny zůstaly tělem nevyužité. Některé z těchto enzymů jsou potřebné i pro stavbu kostí či pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Mangan udržuje zdraví nervů a je to další bojovník proti depresi. Je katalyzátorem v syntéze mastných kyselin a cholesterolu, usnadňuje metabolismus bílkovin a uhlovodanů. Aminokyselina tryptofan ve slunečnicovém semínku podporuje produkci serotoninu v těle a tím také zlepšuje naši náladu. Neurotransmitery jsou látky přenášející nervové impulzy mezi nervovými buňkami v mozku. Hrají naprosto zásadní roli ve vytváření naší nálady a celkového pocitu duševní pohody. Serotonin je jeden z nejdůležitějších neurotrasmiterů v našem těle. Při jeho uvolnění dochází k odbourávání pocitu napětí a přináší tak pocit klidu a spokojenosti. Některé syntetické léky pro léčbu deprese uměle vytváří vyšší hladinu serotoninu v těle. Zvýšení hladiny serotoninu se však dá dosáhnout i konzumací slunečnicových semínek – a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Vitamin B6 je také potřebný pro metabolické procesy zmírňující riziko deprese. V běžné potravě nemusí být vždy v dostatečném množství, připočteme-li navíc extrémně nízkou oficiálně doporučenou denní dávku dvou miligramů. (Přičemž se v neúředních zdrojích například uvádí, že ženy užívající hormonální antikoncepci by měly denně přijímat 10 mg vitamínu B6). V každém případě je slunečnicové semínko vítaným zdrojem vitaminu B6 a tak zvyšuje ochranný efekt slunečnicového semínka proti vzniku deprese.

Pravidelná konzumace slunečnicových semínek se doporučuje zejména při těchto problémech:

 • aterioskleróza a ischemická choroba srdeční
 • zvýšený cholesterol
 • při ekzémech, popraskané a suché pokožce, při zánětech kůže
 • posilují nehty a vlasy
 • díky vysokému obsahu vitamínu B1 pomohou lidem, které trápí stres, nespavost nebo nervozita
 • tyto vysoce kalorická a na základní živiny bohatá slunečnicová semínka jsou velmi vhodná pro těhotné a kojící ženy či sportovce
 • doporučují se také pro těžce pracující, podvyživené, oslabené a anemické osoby

Jsou lehce stravitelná, pokud se dobře rozžvýkají. Semena slunečnice jsou bohatá na:

 • bílkoviny 22,8 g
 • tuky 49,6 g
 • vitamín B1 (více B1 mají jen mandle)
 • B1 (více jej mají jen pivovarské kvasnice)
 •  B3, B6
 • vitamín E 50,3 mg /100g (což je přes 500% dop. denní dávky)
 • hořčík, zinek, draslík a fosfor
 • Nenasycené mastné kyseliny (především kyselina linolová), které snižují hladinu cholesterolu v krvi a tím brání rozvoji aterioklerózy

Výživová hodnota / 100g:

 • energie – 2385kJ
 • bílkoviny – 22.8g
 • sacharidy – 18.9g
 • tuky – 49.6g

 Konzumace semínek

Je velice snadné přidat slunečnicová semínka do jakéhokoliv jídla. Přidejte je do teplé, studené iStock_SunflowerSeedscereální snídaně či jogurtu. Můžete je přidat do pomazánek na chleba či do těsta celozrnných koláčků a chleba. Hodí se skvěle do salátů. Mohou být vhodnou součástí různých směsí sušeného ovoce a oříšků. Pro co nejlepší chuť, stravitelnost a prospěšnost tělu je dobré nechat slunečnicová semínka odležet ve vodě, případně nechat vyklíčit. Příroda vybavila semínka inhibitory, zpomalovači enzymů a tak mohou být i roky stará semínka schopná klíčení. Semínka mohou být kvůli inhibitorům těžší k trávení. Pokud jsou semínka naklíčena či odležena po nějakou dobu ve vodě, jsou tak navozeny přírodní podmínky k uvolnění inhibitorů v semínkách a následně se tak usnadní jejich trávení. Naklíčením či odstáním ve vodě se také uvolní kompletní chuť semínek.

Sluneční majonéza

100g slunečnice, citrón, 1/2 člž soli, 2 pl oleje, 2 stroužky česneku, voda

Všechny ingredience mixujeme 10 minut na hladký krém. Můžeme ochutit pažitkou, paprikou atd. Působením citrónu zůstane majonéza bílá, jinak ztmavne.

Napsat komentář